Bu Blogda Ara

15 Aralık 2012

TDK'nin yeni numarasına "No." diyeceğiz!

TDK (Türk Dil Kurumu) "numara" kelimesinin kısaltması konusunda yine fikir değiştirmiş. Bu husus Türkiye'de öğrenim gören milyonlarca öğrenciyi, milyona yakın öğretmeni ve yazı çiziyle işi olan herkesi doğrudan ilgilendiriyor. Milyonlarca insanı doğrudan etkileyen birtakım kararlara imza atan bir kurumun kimi kuralları belirleme konusunda kendini bu kadar serbest hissetmesi, "Ben yaparım, olur." yaklaşımı doğru olmasa gerek.

Düne kadar kendi sitenizden "Nu." şeklinde verdiğiniz kısaltma hangi yeni ihtiyaçlar doğrultusunda aslında olması gereken "No." biçimine dönüştürüldü. Bundan önce mezun olan öğrenciler "numara" kelimesinin kısaltmasını "Nu." şeklinde öğrendiler, hattâ niçin öyle olduğunu anlamakta zorlandılar. Sırf TDK'nin bildiği vardır diye Türkçe ve edebiyat öğretmenleri "kurallara uygun öğretmek" adına kısaltmayı o şekilde öğrettiler. Şimdi TDK'nin aklına öyle estiği için, aslında en baştan beri olması gereken ve toplumda da yaygınlığı bulunan "No."ya dönülüyor.

TDK'nin kendi internet sitesinde yayımladığı Kısaltmalar Dizini'ndeki ilgili bölüm.

Bir dönem benzer değiştirmeler "sonbahar ('hazan' anlamında)" kelimesinde görülmüş, öğrencilere dönem dönem bu kelimenin önce bitişik, sonra ayrı, sonra tekrar bitişik yazıldığı öğretilmişti. "Hastane" kelimesi de hastane, hastahane ve tekrar hastane şeklinde öğretilmişti eğitim kurumlarında. Aranırsa benzer örnekler artırılabilir.

Kurum kendi bilimsel kimliğini düşünmüyorsa hiç olmazsa Türkçe-edebiyat öğretmenlerinin ve bütün öğrencilerin ruh sağlığını düşünmelidir.

Bilimsel nitelikli bir kuruma bu tip uygulamalar ve yaklaşımların yakışmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden TDK'nin bu tip tutarsız uygulamalarına en İngilizcesinden kocaman bir NO diyorum.

2 yorum:

  1. Ben Nu. yu öğrenmeden, tekrar hep bildiğim şekle dönüşmüş çok şükür:-)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne kadar şanslısınız!

      Sil

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)