Bu Blogda Ara

03 Kasım 2012

Eğitimde devrim 2: "Bodrum katlarında beden dersi yapılırdı. Şimdi spor salonlarına geçiyoruz."

Başlıktaki cümle, yürütmenin başı tarafından söylenmiş taze pek çok cümleden sadece biri. Bizi de ilgilendirdiği için algıda seçicilik yapıp buraya aldık.

Bu cümle bir temenniyi mi yoksa gerçekleşmiş bir durumu mu yansıtıyor? Orası tam anlaşılamıyor. Gerçekleşmiş bir durumu yansıtıyor olsa, hükûmetin hiç olmazsa yeni yaptığı okullarda tamamlayıcı bir bölüm olarak "spor salonları"nın bulunmasını da beklemek hakkımız olurdu. Yani, yeni bir okul tasarlarken, spor salonunun bulunması, olmazsa olmaz şartlardan biri olurdu.

Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesi
Bu sene içinde hizmete -nihayet- açılabilen Etlik Anadolu İmam Hatip Lisesinin durumu bu öngörüye uymuyor. Bina yeni olmasına yeni. Fakat, çevre sakinleri de şahittir ki öğrenciler beden eğitimi derslerini herhangi bir spor salonunda yapmıyorlar; çünkü okulun spor salonu yok ya da unutulmuş! Gerçi çevre sakinlerinden bir bölümü, bu konudaki iyimserliklerini binanın son katına gelinceye kadar devam ettirmişler, okulun en üst katının bir spor salonu olarak tasarlanmış olabileceğini düşünmüşlerdi. Ne yazık ki o da olmadı!

2012 Türkiye'sinde spor salonsuz bir okul hizmete açılabiliyorsa bir yerlerde yanlışlık yapılıyor demektir. Ben siyasetçilerin yerinde olsam, söylediğim sözlerin doğru olmasına dikkat eder, beni belli konularda yanıltabilecek bakanlar ve bürokratlar konusunda azami dikkati ve duyarlığı gösterirdim. Daha bugün söylenmiş bir sözümün daha bu sene açılmış bir okulla (Belki okullarla demek gerek.) çürütülmesine fırsat vermez, sözümün ve hedeflerimin hilafına planlama ve uygulama yapan her türden yetkilinin kıçına tekmeyi basardım.

3 yorum:

 1. okulumuz adına kötü bir durum ama her ne olursa olsun güzel bir okul ama unutmayalım ki öğrencileri daha da iyi...

  YanıtlaSil
 2. Hepiniz iyisinizdir, o konuda elbette kuşkum yok.

  YanıtlaSil
 3. Adsız16.8.13

  koskoca etlik fethiye kemal mumcu Anadolu lisesinin de spor salonu yok ama bu öğrencilerin başarısına engel değil demek ki etlik Anadolu imamhatip lisesindende başarılı öğrenciler çıkacaktır

  YanıtlaSil

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)