Bu Blogda Ara

26 Mayıs 2012

"Öğretmen eylemi" ya da "Öğretmen maaşları memurlara haksızlıktır."

23 Mayıs 2012'deki Güvenpark eylemimizden. Naçizane katıldım. Uzun bir aradan sonra katıldığım ilk eylem oldu. Birkaç fotoğraf karesiyle atmosferi özetlemiş olayım. 40 yıl düşünsem AKPARTİ'nin bir bakanı için "İstifa!" sloganı atacağım aklıma gelmezdi. Bunun şaşkınlığını yaşarken RTE'nin vecizesi tüy dikti: "Öğretmen maaşları memura haksızlık!" Tadı kalmadı bu işin! Ben emekliliğimi istiyorum arkadaş!

Eylemle ilgili tespitlerim:
1. Sendikaya üye olmak ayrı, sendikacı olmak ayrı şey. Üye sayısı yüz binlerle ifade edilen bir sendikanın meydana toplayabildiği kitle beklenenin altındaydı. Bunun değişik sebepleri olabilir, fakat sendika yönetimi kusuru kendisinde de aramalı. Sendika politikalarını neredeyse hükûmete angaje olarak belirlersen yaptığın eylemin getireceği ses böyle sınırlı kalır. 
2. Değişik sloganlar atıldı, pankartlar, dövizler açıldı eylemde. İlk resimde görülen "Yüzde 3'le 3 Çocuk Olmaz" pankartı en ilgi çekici olanlardandı. Yanlış hatırlamıyorsam "Bi daha bi daha diyorsun, sonra sırtını dönüyorsun!" mealinde bir pankart da genel tabloyu özetliyordu.  "Ek ödeme yoksa oy da yok!" sloganına, söyleyenlerin ne kadarının inandığını kestirebilmek güç. Yine de bu slogan "muhafazakâr öğretmenler"in de eğitim işlerinden, hükûmetin öğretmene yaklaşımından hoşnut olmadığını göstermesi açısından kayda değerdi. İşler bu minval üzre devam ederse bu tepkinin sandığa yansıyıp yansımayacağını test etmek için sanırım en yakın seçim olan "yerel seçimleri" beklememiz yeterli olacak.
3. Bütün çalışanların insanca bir yaşam standardına sahip olması isteğiyle birlikte öğretmenlere yapılanın "bariz bir haksızlık" olduğunu hükûmetin gözünün içine bakarak söylemiş olduk. Tabii anlayan olduysa!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)