Bu Blogda Ara

06 Mart 2011

Başkalarının cezasını çekmek ve sessiz protesto

Blogger/Blogspot devre dışı. Bireysel davalara konu olabilecek suçlamalardan dolayı, binlerce internet kullanıcısının, yazı/okuma dostunun mağdur edildiğine ilk kez tanık olmuyoruz maalesef. Buna bir son verilmeli artık.

Hukuk, özgürlükleri genişleten bir mekanizma olarak kullanılmalı, daraltan değil. Suçlu olana cezasını versin yargı sistemi, fakat suçsuzları bu işe karıştırmasın. Bir kişi yüzünden ya da birkaç kullanıcı yüzünden on binlerin, yüz binlerin, belki milyonların mağdur edilmesi kabul edilebilecek, akıl alabilecek bir şey değil. Hiç ilgim olmayan bir eylem yüzünden, günlük hayatımın bir parçasının değiştirilmesi ne feci bir şey.

Geocities hakkında da benzer bir mahkeme kararı vardı. Site kapandı gitti, adrese girmek isteyenler buna rağmen yasak kararıyla karşılaşıyorlar. Sanırım alınan yasaklama kararı unutulmuş gitmiş. Dilerim Blogger'ın başına böyle talihsiz bir iş gelmez. İnternet ortamını kullanacaksam da kullanmayacaksam da buna ben karar vermeliyim, talihsiz ve antidemokratik biçimlerde başkaları değil.

Müsebbipleri için kocaman harflerle işte buraya yazıyorum: PROTESTO.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)