Bu Blogda Ara

24 Mart 2011

Anne karnında İngilizce (Bu bir reklam DEĞİLDİR)

Yüce (!) Millî Eğitim Bakanlığının başta ana sınıfı bebeleri olmak üzere eğitimin çeşitli kademelerindeki öğrencilere İngilizce dersi vermek üzere 4 yıl içinde yurt dışından 40 bin öğretmen getirme tasarısı ulaştığımız cinnetin boyutlarını sergileyen iyi bir örnek oldu. Bu planın (!) ilk bakışta görülebilecek birkaç olumsuz yanı bulunmakta:

1. Bakanlık, adı üstünde "millî" bir bakanlıkken, millete ait olanı, yani Türkçeyi öne çıkarmanın, onu kendi yurttaşlarına ve yabancılara öğretmenin, onu evrensel bir dil yapmanın derdine düşmeliyken, "gelişmekte olan ülke" yönetimi zihniyetiyle nasıl olur da İngilizceyi bu denli dayatmaya kalkabilir!

2. Gelecek olan öğretmenler Türk öğretmenlerin eşliğinde sahaya inecekmiş, pardon sınıfa girecekmiş. Bu Türk kökenli (!) öğretmenlere saygısızlıktan başka nedir!

3. Bakanlık böyle yüksek yüksek (!) projelerle evlatlarımıza bir dil öğretebileceği zehabındaysa, vay hâlimize! Bakanlıkça en son uygulanmakta olan İngilizce öğretim projesi olan DYNED'in nasıl bir sonuç doğurduğunu bu işe az buçuk ilgi duyanlar bilmektedir; fakat buna rağmen çalışma kör topal "yürütülmeye" devam etmektedir. Elde edilen netice en basitinden kaynak ve zaman israfından başka bir şey değildir. Yeni projenin akıbetinin de benzer olmayacağını kim garanti edebilir!

4. Haydi her şey halloldu, ülke dışından İngilizce öğretmenlerini getirdiniz, onları 1500-2000 TL maaş aralığında nasıl çalıştırabileceğinizi düşünüyorsunuz ey bakanlık yetkilileri? Onlara daha fazla ücret verme planınız varsa yurdum öğretmenlerinin çıkarması muhtemel isyanı nasıl frenlemeyi planlıyorsunuz?

Bakanlık, Türk irfanına zerre kadar katkısı olmayacak bu tip "gösteriş"lerden bir an önce vazgeçmeli, elindeki öğretmen kadrosunu bu alanlarda verimli olarak değerlendirmeli, fakültelerin yabancı dil bölümlerinde işe yarar bir eğitim programının uygulanmasına önayak olmalı ve yeni mezun öğretmenlere fırsatlar sunarak onları istihdam etmelidir!

Zararın neresinden dönülse kârdır! Hemen!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)