Bu Blogda Ara

08 Mart 2010

Yargıya kızıp vatandaşı cezalandırmak

Demokrasimizin ve yargımızın Avrupa standartlarının ne kadar uzağında olduğunu, bilenler söylüyor. Yargının vardığı karar sonucu Ankara'da ortaya çıkan keşmekeş malum. Yargının aldığı kararın doğru olup olmadığını şimdilik bir kenara bırakarak yerel yönetimin bu karar karşısında takındığı tutumu eleştiriyorum. 

Yargı kararını beğenmeyen, belediyenin çıkarlarına aykırı bulan, belediyenin kasasındaki gelir-gider dengesini alt üst edeceğini ve ortaya çıkacak açığın / zararın kapanamaz olduğunu düşünen bir yönetim, tek çıkar yol olarak -dolaylı da olsa- vatandaşı cezalandırma yolunu mu seçmelidir? Erkler arasındaki dolaylı mücadeleye, alınan kararlarla, "vatandaş"ı doğrudan katmak ne derece doğru ve anlamlıdır? Yönetimin en başındaki bir kişinin, vatandaşı, günün belli saatlerinde hizmeti kısıtlamakla (=otobüs sayısını azaltmakla), transfer kolaylığını kaldırmakla (=belli süre içinde aynı kontörle başka vasıtaya biniş hakkı tanınması) muştulaması (!) ne kadar demokratiktir?

Yargı kararı, daha önce pek çok örneğini gördüğümüz üzere yanlış olabilir; fakat, söyler misiniz, sizin uygulamanızın neresi doğru? 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)