Bu Blogda Ara

06 Şubat 2010

Yazımızda düzeltme işaretini (namıdiğer şapka işareti) nasıl kullanabiliriz?

Türkçenin kullanımına (doğru konuşulmasına ve yazılmasına) özen gösteren arkadaşlar için gerekli olabilir. Yazılarında â, î, û harflerini kullanmaları gerektiğinde ne yapacağını şaşıranlara küçük iki ipucu:
 1. Word ortamında "Simge Ekle" komutunu kullanarak bu harfleri belgemize rahatlıkla ekleyebiliriz. Bunu pek çok kişi bilir. Eklemeden önce kısayol atayarak her zaman belli bir tuşa basıldığında bu harflerin belgemize eklenmesini sağlayabiliriz. Mesela bende â harfi F5 tuşuna basıldığında çıkıyor. Tabii bu özellik yalnızca Word ortamında kullanılabiliyor.
 2. Word dışında da işe yarayabilecek yöntem ise klavyemizin sağ tarafında yer alan tuş takımını kullanmak. Sağda rakamların bulunduğu tuş takımından söz ediyorum. N/LOCK tuşunun ışığının yandığından emin olmalıyız öncelikle. Daha sonra da
 • â    için ALT+131
 • î     için ALT+140
 • û    için ALT+150 tuşlarına basılmalı.
  Uygulama: Mesela â harfini belgemize eklemek için bir elimizle ara çubuğunun sol tarafında bulunan ALT tuşuna basarken diğer elimizle sağ tarafta rakamların bulunduğu tuş takımında 131 rakamını yazıp sol elimizi de kaldırıyoruz. Diğerleri de benzer şekillerde oluşturuluyor. Bu özellik Windows'un neresinde olursanız olun işe yarar, sadece Word'e bağlı bir özellik değil.

  Armağan: ALT+64 tuş grubuyla da @ işaretini yapmak mümkün.


  ali@

  2 yorum:

  1. bir diğer seçenek de shıft+3+ünlü ses' dir.

   YanıtlaSil
  2. Doğru; fakat şapkalı büyük harfler çıkıyor, söylediğinizi yaptığımda. En azından onlar için kullanılabilir yine de. Teşekkürler zâir!

   YanıtlaSil

  Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)