Bu Blogda Ara

14 Şubat 2010

Vatandaşın Kitabı

Vatandaşın Kitabı 1931 yılında yayımlanmış. Hüseyin Cahit tarafından çevrilmiş olan bu kitabı sahaf eşelemelerinde bulmuştum. Yazarı Fransız E. Laboulaye. Okumakta olduğum kitaptan, daha sonra geniş bir seçki yapmayı düşünüyorum ama şimdilik tadımlık birkaç pasajı sizinle paylaşayım. Çeviri dili çok usturuplu, Osmanlıcanın ve siyaset dilinin bütün ağırlığı hissediliyor. Anlatılanlar 1800'lü yıllardaki Fransa'yla ilgili olsa da pek çoğu günümüz Türkiye'sine de uyarlanabilecek türden. Oldukça zihin açıcı tespitler var kitapta. Aşağıdaki alıntılar daha çok ferdî hürriyetlerle ilgili. Parantez içleri tarafımdan eklendi:
Hürriyet Fransa’da bir yabancı vaziyetindedir. Bizim elimize hiçbir zaman yarım hürriyetlerden başkası geçmedi.
Hakiki vahdet-i milliye (millî birlik) kalplerdedir;  bunu doğuran ve besleyen hürriyettir.
Hürriyet (özgürlük) en hakir bir köylünün, en adi bir amelenin (en sıradan bir çalışanın) bile malı değilse bir imtiyaz (ayrıcalık) demektir, artık hürriyet değil demektir. 
Şekli yahut ismi ne olursa olsun mutlak bir nüfuz ve kudretin (otoritenin ve gücün) daima düşmanı olan hakiki bir hürriyetperver (özgürlükçü), hakiki halk dostu, ferdin ve heyet-i içtimainin (toplumun) hukukunu (haklarını) devletin tecavüzatına (tecavüzlerine) karşı müdafaa eden (savunan) kimsedir. 
Hürriyet yalnız bir hâl ve keyfiyet (durum ve nitelik) değildir, bir haktır. İnsan başka bir adamın lütfu veya keyfi sayesinde hür olursa hür değil demektir.
İnsanların birçoğu için, çocukluklarında aldıkları fikr-i batıllardan (geçersiz düşüncelerden) yükselebilmek ve dün akl ü hikmet eseri addedilen (akıl ve mantık ürünü sayılan) bir şeyin bugün bir çılgınlık teşkil edeceğini (oluşturacağını) kabul eylemek zor bir iştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)