Bu Blogda Ara

17 Kasım 2009

İsim değiştirmeler başlamışken üç teklif de benden!

"Değişim"ler konusunda sıkıntılı bir toplumuz. Değiştirmemiz gerekenleri değiştirmiyoruz (mesela anlayış değişikliği), değiştirilmemesi gerekenleri değiştiriyoruz çoğunlukla (mesela isim değişikliği).

40-50 yıl içinde üç beş kere ismi değiştirilen yerler (mahalle, köy, cadde, sokak vb.) var. Yaşadığınız köyün, mahallenin, şehrin adı birdenbire, size danışılmadan bir gecede değiştirilse neler hissederdiniz? Cevabınızı duyar gibiyim.

Gerekçesi ne olursa olsun (ister bilimsel, ister ideolojik) isim değiştirme eylemi -hele ki ismi değiştirilen yerin sakinlerine danışılmadan yapılanları- hoş değil.

Bu noktada, yakın tarihimizde ismi değiştirilen üç yerleşim biriminin ismini gündeme getirmek istiyorum: Etimesgut, Solfasol, Elazığ.

İlk ikisi Ankara'daki yerleşim merkezleri, diğerini hepimiz biliriz.

Etimesgut adı Ahi Mesut'tan bozma. Etimesgut'un Türkçe ile ya da Etilerle (!) uzaktan yakından ilgisi yok.

Solfasol adı ne kadar müzikal :) dursa da aslının yerini tutmaz. Aslı Zülfazl. "Erdem sahibi" gibi bir karşılığı olsa gerek. Zülfazl adının nereden geldiği araştırılmaya muhtaç. Muhtemelen orada yaşayan bir velî ile bağlantılıdır.

Elazığ daha önce Ma'mûretü'l-Azîz (Aziz'in [Abdülaziz'in] bayındır ettiği şehir), sonra Elaziz şeklinde önceki ismin kısaltması olarak anılmış. Adı, hiçbir makul gerekçeyle izah edilemeyecek şekilde bugünkü şekline çevrilmiş. Tabii ki Türkçeyle uzak yakın ilgisi yok.

Naçizane teklifim: Eğer bu demokratik süreç işlerse, bu yerleşim merkezlerinin ahalisine (ve elbette, benzer durumdaki başka yerler ahalisine) yaşadıkları yerlerin isimlerinin önceki hâllerine döndürülmesini isteyip istemediklerini sormak. Bir nevi referandum yani.

Demokrasimiz de böyle böyle gelişir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)