Bu Blogda Ara

07 Haziran 2009

SBS (Sen Beni Sevmiyorsun ya da Sen Benimle Savaş)

SBS (Seviye Belirleme Sınavı) süreci işliyor. Bu hafta sonu cumartesi 8'ler, pazar günü 7'ler bu cendereden geçtiler. Haftaya 6. sınıfları haklarlar artık. Ne de olsa "sevgi" kurallarının işlemediği bir "savaşım" bu.

Görünen o ki, bu sınav adalete, barışa, çocuklarımızın düzgünce değerlendirilmesine yardım etmek bir yana; onların huzurunun bozulmasına, küçük yüreklerde zor kapanacak yaraların açılmasına sebep oluyor. Sanırım, kaş yapayım derken göz çıkarmak tam da böyle bir şey.

Bu seneki 7. sınıf sorularını (özellikle Fen ve Matematik sorularını) gören biri olarak diyebilirim ki, bu soruların önemli bir kısmı, küçük bedenleri haksız bir yarışta eleme amacını geçin, belki cezalandırmak için sorulmuş olmalı.

Hazırlanan sorular, çocukları kandırmaya, insafsızca elemeye, aldatmaya değil; bazı bilgileri öğrenip öğrenmediklerini ölçmeye dönük olmalı. Amaç bu olursa, elbette ki her sınavda onlarca, hattâ yüzlerce birinci çıkabilir. Bırakalım çıksın. Bu sonuç, hiç olmazsa daha dürüstçe olur.

Yetişkin hâlimizle bizim bile zorlanacağımız bu soruları çocuklarımıza reva görenlere Allah akıl fikir vicdan versin.

...

Kızım Elif'in şahsında, sınav sonuçlarından bağımsız olarak, bu badireyi atlatan bütün yavrucaklara geçmiş olsun diyorum. Güzel günler yakın çocuklar...

Siz büyüdüğünüz zaman böyle şeyler yapmayın.

5 yorum:

 1. kendini akıllı sanan akılsız insanların saçma sapan icatları işte... ama doğruya biz yeni pırıl pırıl bir nesil değil de yarış atları yetiştiriyoruz. çağdaş moder ve yenilikçi atlar. ne mutlu bize. ne mutlu bize ki böylesine yozlaştırıldık...

  YanıtlaSil
 2. Haklısın, durum pek parlak değil. Yine de ümitsiz değiliz.
  "Büyükler" akıllansın diye dua etmekle başlayabiliriz işe.

  YanıtlaSil
 3. Adsız19.6.09

  Bir küçük olarak bizi anlayan büyüklerin olması ne hoş baba...:)

  YanıtlaSil
 4. Hoş gelmiş Elif Kız! :)

  Fakat senin şu an dersinin başında olman gerekmiyor mu? :)))

  YanıtlaSil
 5. Adsız9.8.09

  ne söyleyebilirim ki,öyle bir söz
  gel gör dahi,öyle bir söz

  YanıtlaSil

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)