Bu Blogda Ara

24 Mayıs 2009

Kırım Türklerinin sürgün edilişlerinin yıldönümü

Ne kendi tarihimizi ne dünya tarihini şöyle doğru düzgün öğrenmeden yaşlanıp gidiyoruz. İnsan ne yaparsa yapsın bu gerçeklerle günün birinde yüzleşmek zorunda kalıyor, er ya da geç. Türkiye'yi belli konularda belli dönemlerde köşeye sıkıştıranlar, I. Dünya Savaşı yıllarındaki "kargaşalığı" yıllar sonra, bizim için "idam fermanı" olarak kullanmaya kalkanlar, kendi hesaplarını verebilirler mi acaba?
Amerikalılar "kızılderili soykırımı"nı, Fransızlar Kuzey Afrika'daki "soykırımı", İngilizler -başta Hindistan olmak üzere- medeniyet götürdükleri (!) yerlerdeki soykırımlarını, insanlık dışı uygulamaları şöyle bizim de anlayabileceğimiz bir şekilde dillendirebilirler mi acaba? Hiç sanmıyoruz.

Bu tip insanlık dışı uygulamalardan biri de 18 Mayıs 1944'te Kırım Türklerinin başına gelendir. (Benzer bir trajediyi Ahıska Türkleri de yaşamıştır.) Çok kısa bir süre içinde derdest edilip, apar topar vatanlarından uzaklaştırılan bu kardeşlerimizin hikâyesini, yaşayanların tanıklıklarını ilgili siteden takip edebilirsiniz. Stalin'in yol açtığı bu badirenin, bu acıklı yolculuğun, insanı kahreden sürgünün hikâyesini DJ Bebek çalışmasıyla (Deportacia / Sürgün) müzikal olarak dinleyebilirsiniz. Dosyayı dinlemek veya mp3 olarak indirip bilgisayarında dinlemek isteyenler aşağıdaki linke tıklamalı veya link üzerindeyken farenin sağ tuşuna basıp "Save As" ya da "Farklı Kaydet" seçeneğini kullanmalıdırlar. Kullandığınız internet tarayıcıya veya yazılımlara göre durum farklılık gösterebilir:


Allah zalimlere fırsat vermesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)