Bu Blogda Ara

30 Nisan 2009

Azerbeycan değil Azerbaycan!

Yazı ve konuşma dilinde, özellikle okumuş kitlenin ağzında ve kaleminde bazı kelimelerin yanlış kullanımı iyice sırıtıyor. Çok kullanılmayan kelimelerdeki söyleyiş ya da yazım yanlışları hadi bir yere kadar örtbas ediliyor diyelim; fakat, hele güncel olayların da etkisiyle her gün belki onlarca kez kullanılmak zorunda kalınan kelimelerdeki yanlışlıklar, erbabının hemen dikkatini çekiyor.

Mesela Azerbaycan kelimesi. Bu kelime ülkemizde çoğunlukla Azerbeycan şeklinde kullanılıyor; fakat doğrusu Azerbaycan. Geçen gün sayın cumhurbaşkanı ve başbakan da Azerbeycan şeklinde kullandılar kelimeyi. Meselelerin çözüme kavuşturulacağı mercilerdeki zevattan, bu ve benzeri kelimeleri doğru kullanmalarını beklemek doğal olsa gerek.

Daha ülkelerinin adlarını doğru söyleyemediğimiz Azerilerin, hayatî meselelerini çözmeye yardımcı olma konusunda iddialı olmamız nasıl beklenebilir?

Yavuz Bülent BAKİLER'in "Can Azerbaycan" ve "Azerbaycan Yüreğimde Bir Şahdamardır" isimli eserleri, kelimenin akılda doğru kalmasına yardımcı olsun artık!

1 yorum:

  1. Adsız5.9.09

    2 devlet 1 millet yaşaşın türklük yaşa iran türkleri

    YanıtlaSil

Bu yazıyla, fotoğrafla, şiirle, eserle ilgili düşünceni yazman beni ancak sevindirir! Duam şu: Yorumlayan yorulmasın! :)